Sıkça Sorulan Sorular

Berce’nin neyi neden ve nasıl yaptığı ile ilgili yüzlerce soru yanıtladık bugüne kadar. En sık karşılaştığımız sorulara burada cevap vermeye çalıştık. Zaman geçtikçe liste de uzayacak herhalde. Sizin aklınızdaki soru burada yoksa, lütfen bizimle iletişime geçin.

Bizim oralara gelir misiniz?

Gelebiliriz. Türkiye’nin her yerinde yapılan tarıma değer katabileceğimizi düşünüyoruz. Öte yandan, bazı yerlere katkımızın daha fazla olacağı da ortada. Sizin oralarda boş duran tarım arazileri varsa, hayvancılık yapılabilecek durumdayken artık pek yapılmıyorsa, insanlar sadece kendi ihtiyaçları için tarım yapar hale gelmişse, bizim gelmemiz için daha fazla sebep var demektir.

Tarlam, arazilerim var kiralamak ya da satın almak ister misiniz?

Eğer araziniz zaten aktif olduğumuz bir bölgedeyse, ilgileniriz. Lütfen arazinize en yakın işletmemizle temasa geçin. Eğer araziniz aktif olmadığımız bir bölgedeyse, büyüklüğüne bağlı olarak ilgilenebiliriz. Her bulunduğumuz bölgede 4-5 yıl içinde yaklaşık 30.000 dekarda  üretim yapmak istiyoruz. Yeni bir bölgeye adım atarken de en az 5.000 dekarla başlamak istiyoruz. Eğer sizin elinizdeki arazi de buna benzer bir büyüklükteyse, o zaman lütfen arazinize en yakın işletmemizle temasa geçin. Her durumda biz genellikle satın alma değil uzun süreli kiralamaları tercih ediyoruz.

Hayvancılık yapmak istiyorum, bana hayvan temini, çiftlik tasarımı konularında yardımcı olur musunuz?

Beraberce projesinin dahilinde olabiliriz. Yoksa Berce olarak olamayız. Ama Doruk Tarım Holding’in başka bir şirketi olan Zirve yardımcı olabilir. Zirve’nin iletişim bilgilerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Düve, dana, buzağı satıyor musunuz?

Şu anda satmıyoruz. Satmaya başladığımızda web sitemizde duyuracağız. Bizi çeşitli yollarla takip edebilir ya da ileride haberdar olmak istediğinizi bize bir mesajla bildirebilirsiniz.

Beraberce projesindeki hayvanları bedavaya mı veriyorsunuz?

Beraberce projesinde biz hayvan vermiyoruz. Proje dahilindeki üreticiler kendileri satın alıyorlar. Biz üreticiler hem hayvan temini konusunda, hem de hayvanların finansmanı konusunda yardımcı oluyoruz.

Siz bu Beraberce projelerinden nasıl para kazanıyorsunuz, çıkarınız ne?

Biz bilgimiz, teknolojimiz ve organizasyon becerimizle üreticilerin gelirlerini artıracak sistemler kuruyoruz. Karşılığında da bu artan gelirden bir şekilde pay alıyoruz. Üreticiye para kazandırmadan para kazanmak gibi bir hedefimiz yok. Kazandırdıkça kazanmanın peşindeyiz.

Devlet bu konuda size destek oluyor mu?

Devlet’ten aldığımız özel bir destek ya da ayrıcalık yok. Ülkemizdeki her çiftçi gibi biz de hakkettiğimiz destek ödemelerini ve projelerimiz kabul olursa bölgesel kalkınma ajanslarının hibe desteklerini alıyoruz.

Neden üreticilerle uğraşıyorsunuz? Kendi hayvanlarınızla ya da arazilerinizle çalışsanıza.

Üreticilerle çalışmamızın üç nedeni var.

  1. Bizim ya da herhangi bir şirketin, tarım gibi geniş bir sektörde, tek başına bir ağırlığı olamayacağını düşünüyoruz. Büyümek ve sektör üzerinde etkili olmak için muhakkak üreticiyle beraber olmalıyız.
  2. Tarım bizim gözümüzde ağırlıklı olarak bir aile işi ve aileler tarafından yapılmalı. Böylesi hem sosyolojik olarak hem de ekonomik olarak daha doğru.
  3. Ne kadar çok üreticinin kazancını artırırsak, durumunu iyileştirirsek, ülkemiz için o kadar çok faydamız olacağını, çocuklarımız için biraz daha iyi bir yarın hazırlamış olacağımıza inanıyoruz.

Alparslan Tarım İşletmesi ihalesini nasıl kazandınız?

TİGEM 2010 yılında bazı işletmelerini 30 yıllığına kiralamak üzere yola çıktı, biz de kiralanacak işletmeler içinde en çok Muş’taki Alparslan işletmesini beğendik. Önce işletmeye talip olan diğer firmalar gibi TİGEM’e bir iş planı sunduk. TİGEM’in olumlu değerlendirmesinden sonra değerlendirmeyi geçen ve teklif vermek isteyen dört firma ve biz kapalı zarf usulü tekliflerimizi verdik. Sunulan beş teklif içinde en yüksek teklif bizimki oldu ve işletmeyi kiralama hakkını kazandık.

Neden Eflani?

Pazarla olan ilişkisi ve potansiyel olarak bizim kriterlerimize uyan bir bölgeydi. Biz pilot bölge ararken Beraberce projesine de çok sıcak baktılar. Ayrıca İstanbul’dan günübirlik gelip gidilecek kadar yakın (biraz yoruyor tabi insanı). Yoksa bir hemşerilik, memleketlilik ilişkimiz yok.

Neden Muş?

Kiraya verilen işletmeler içinde en çok beğendiğimiz işletme Muş’taydı.

Hem üreticilerle birlikte çalışmak lazım diyorsunuz, hem de büyük işletmeleriniz var. Bu bir çelişki değil mi?

Tarımda iki tür işletmenin de yeri var. İşletmelerin ve arazinin büyük bir bölümünün ailesel ölçekte olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama aralarda özellikle tohumculuk gibi bazı işler için büyük işletmelerin de gerekliliğine inanıyoruz.

Berce ne demek?

Bir anlamı yok. Beraberce’yi hatırlatıyor bize.