Berce Alparslan Tarım İşletmesi Projesi

Tarımın esasen aile işletmeleri boyutunda yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ama  aile işletmelerinin yanı sıra, birkaç büyük işletmenin de özellikle katma değerli bazı işler için yararlı ve gerekli olacağını da hiç bir zaman inkar etmedik. Berce Alparslan Tarım İşletmesi o büyük işletmelerden biri.

Berce Alparslan Tarım İşletmesi Muş İl merkezine 7 km uzaklıkta, Muş İl Merkezini Bingöl ve Erzurum’a bağlayan karayolu üzerinde. Berce 2011 yılında işletmeyi TİGEM’den 30 yıllığına kiraladı. İşletme 6.400 hektar arazi üzerine kurulu ve bunun 6.100 hektarında tarım yapılabiliyor.

Berce Alparslan Tarım İşletmesi ölçek ekonomisi ve modern teknolojinin avantajlarını kullanan, çevresine entegre olmuş, verimli; bitkisel ve hayvansal üretimde örnek olacak bir tarım işletmesi olarak yapılanıyor. Bu doğrultuda, bitkisel üretim alanında en son teknolojileri kullanan, yüksek kapasiteli ekipmanlarla toprak işlemesiz tarımsal üretim için gerekli olan altyapıyı kurduk. Bu arada da işletmenin drenaj, tesviye, su kaynakları gibi sorunlarını çözüyor ve maksimum verim için sulama altyapısını hazırlıyoruz. Bu altyapı sayesinde, Berce Alparslan Tarım İşletmesi, özellikle tohumluk üretiminde Türkiye’de önemli üretim alanlarından biri haline geldi bile.

Yakın zamanda, işletmede hayvancılıkla ilgili yatırımlar da başlayacak. Bu konudaki gelişmelerden haberdar olmak isterseniz, bizi takip etmeniz yeterli.

Bütün bu yoğun program içinde, işletme içindeki doğal hayatını korunması için gerekli altyapıyı da oluşturuyoruz. İşletme içindeki toy kuşu, Muş lalesi gibi hayvan ve bitkilerin korunması için alanlar ayırıyor, bilimsel araştırmalara yapıyor, ve kullanacağımız tarım yöntemlerinde gerekli önlemleri alıyoruz.