Biz Kimiz?

Berce Doruk Grubunun bitkisel ve hayvansal üretim yapan şirketi. Bir yandan üreticinin verimliliği ve pazar entegrasyonunu artırıp kırsal refahı yükseltirken, bir yandan da sanayiye kaliteli, sürekli ve uygun fiyatlı tarımsal girdiler sağlamayı amaçlıyor.

Berce yeni bir şirket. 2010 yılında kuruldu. Ama çok daha köklü bir oluşumun, Doruk Grubu‘nun bir üyesi. Doruk Grubu 1972′ten beri buğdayla ilgili neredeyse her konuda iş yapmış, bu konuda dünya çapında söz sahibi bir kurum. Web sitesine buradan bakabilirsiniz.

Berce olarak amacımız bir yandan üreticinin verimliliği ve pazar entegrasyonunu artırıp kırsal refahı yükseltirken, bir yandan da sanayiye kaliteli, sürekli ve uygun fiyatlı tarımsal girdiler sağlamak. Bu yüzden yaptığımız işlerin hep üreticiyle beraber, hep ticari olarak anlamlı, hep çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz.

Berce bir tarım ve hayvancılık şirketi. Hedefimiz, arazilerin etrafını çevirip, buralarda kendi kendimize büyük ölçekli bitkisel ve hayvansal üretim yapmak değil—bunu da gerektiğinde yapıyoruz tabii. Tersine, hedefimiz kırsal üreticinin verimini artırıp, bu artan verimden pay almak. Berce özünde tarım ürünleri üreten bir şirket değil, tarımsal üreticiler üreten bir şirket.

Berce yapılanmasının iki temel taşı büyükbaş süt hayvancılığı ile tarla ve yem bitkileri üretimi. Bu iki işi verimli olabilecek fakat göç, pazara uzaklık, sermaye eksikliği gibi sebeplerle potansiyelinin gerisinde kalmış tüm bölgelerde yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bunların dışında her bölgede, o bölgeye uygun, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yapılacak başka bir çok tarım işi olduğuna da eminiz. Bu işler üzerine de kafa yoruyoruz.

Bunları yaparken, katılımcı, hoşgörülü, kişileri değil işi önemseyen bir şirket kültürü oluşturmaya çalışıyoruz. Çalışanlarımızdan mücadeleci olmalarını, sorumluluk almalarını, doğrunun peşinde koşmalarını talep ediyor, karşılığında da onlara yetki ve hata yapma hakkı veriyoruz.